ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ СТАТИСТИКИ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ


ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ НАСЕЛЕННЯ ВОЛИНІ
У 2014-2017 РОКАХ

СТАТИСТИЧНИЙ ЗБІРНИК


Луцьк
2018


Доходи та витрати населення Волині у 2014-2017 роках,
Статистичний збірник/ Головне управління статистики
у Волинській області – Луцьк, 2018

Адреса: вул. Шопена, 12, м. Луцьк, 43025, Україна

Телефон: 28-26-75

Факс: 78-56-71

Електронна пошта: lutsk@lutsk.ukrstat.gov.ua

Веб-сайт: www.Iutsk.ukrstat.gov.ua



За редакцією В Грабаровської
Відповідальна за випуск Л. Джигалюк


Скорочення у збірнику:


% – відсоток

в.п. – відсотковий пункт

грн – гривня

млн. – мільйон

млрд. – мільярд

р. – рік

тис. – тисяча



Умовні позначення:


тире (–) – явищ не було

крапки (…) – відомості відсутні

нуль (0; 0,0) – явища відбулися, але у вимірах, менших за ті, що можуть бути виражені використаними у таблиці розрядами

«у тому числі», «з них» – означає, що підсумок наведених у таблиці даних може бути меншим від загальної суми



Вих.№ 08-15/220-18  від 29.10.2018

© Головне управління статистики у Волинській області, 2018
Некомерційне тиражування та поширення дозволяється з посиланням на джерело


ПЕРЕДМОВА

Статистичний збірник «Доходи та витрати населення Волині у 2014-2017 роках» пропонує Вашій увазі показники, що характеризують стан доходів і витрат населення Волині та регіонів України.

Розрахунок доходів та витрат населення базується на міжнародних стандартах Системи національних рахунків, а також Європейської системи національних і регіональних рахунків стосовно визначення доходів та витрат для складання рахунків сектору домашніх господарств, з урахуванням особливостей економіки України та специфіки її первинного обліку та звітності.

Розрахунки здійснено відповідно до «Методологічних положень оновленої версії системи національних рахунків 2008 року» (наказ Держстату України від 17.12.2013 №398).

У збірнику наведено динаміку обсягів та структури основних показників доходів і витрат населення, наявних доходів, а також використані матеріали зі статистики праці, соціальної статистики, статистики цін та обстежень умов домогосподарств.

За 2017 рік наведено попередні дані, інформація по Україні за 2014-2017 роки наведена без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, за 2015-2017 роки – дані з урахуванням змін у платіжному балансі Національного банку України.



ЗМІСТ

 
Стор.
Скорочення, умовні позначення…………………………..........
2
Передмова......................................................................................
3
Доходи та витрати населення Волині..........................................
6
 
 
1. Доходи населення та джерела їх надходження
 
1.1. Доходи населення...................................................................
7
1.2. Структура доходів населення за видами..............................
7
1.3. Доходи населення за регіонами України у 2017 році….....
8
1.4. Зміна обсягів доходів населення за регіонами України у 2017 році……………….…………………..……….....
9
1.5. Середньомісячний наявний доход у розрахунку на одну особу за регіонами України у 2017 році……
10
1.6. Структура доходів населення за регіонами України  у 2017 році.....
11
1.7. Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників у містах і районах....................
12
1.8. Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників за видами економічної діяльності ...................
13
1.9. Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників………………………………………………….
14
1.10. Розподіл кількості штатних працівників за рівнем номінальної заробітної плати у грудні 2017 року.......................
14
1.11. Індекси номінальної та реальної заробітної плати……….
15
1.12. Кількість пенсіонерів у містах і районах…….………..….
16
1.13. Середній розмір призначених місячних пенсій пенсіонерам, які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду, в містах і районах…………………….
17
1.14. Середній розмір місячної пенсії .........................................
19
2. Витрати та заощадження і основні напрямки використання коштів
 
2.1. Витрати та заощадження населення....................................
20
2.2. Структура витрат та заощаджень за видами……...............
20
2.3. Витрати населення за регіонами України у 2017 році.......
21
2.4. Індекси споживчих цін на основні групи товарів та послуг…………
22
2.5. Індекси споживчих цін за регіонами України……………
24
2.6. Розподіл домогосподарств за рівнем середньодушових еквівалентних грошових доходів залежно від кількості дітей у 2016 році……………………………………………
25
2.7. Структура грошових витрат домогосподарств із різними середньодушовими еквівалентними грошовими доходами у 2016 році………………………………………………....
26
 
 
       Методологічні положення.................................................
27

МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Доходи населення (номінальні доходи) – це сума грошових коштів і матеріальних благ (заробітна плата; прибуток та змішаний дохід; одержані доходи від власності; соціальні допомоги; соціальні трансферти в натурі та інші по­точні трансферти), яка спрямована на підтримку фізичного, морального, економічного та інтелектуального станів людини й на задоволення її потреб.

Заробітна плата є первинним доходом домашніх господарств і являє собою винагороду в грошовій або натуральній формі, яка повинна бути виплачена роботодавцем найманому працівнику за роботу, виконану у звітному періоді.

Прибуток та змішаний дохід – це дохід, який фізичні особи одержують в результаті виробничої діяльності, за винятком витрат, пов'язаних із її здійсненням.

Доходи від власності – це первинні доходи, які одержують власники фінансових та нефінансових активів (землі, майнових прав і т.ін.) від надання їх у користування іншим інституційним одиницям. Вони включають: дивіденди, відсотки від акцій, внесків та договорів оренди земельних ділянок і майна; доходи населення від власності на землю; проценти за вкладами, отримані фізичними особами від банків.

Соціальні допомоги – це різні види грошових допомог, які виплачені населенню з державного та місцевих бюджетів, Пенсійного фонду, Фонду соціального страхування, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, коштів підприємств, організацій і профспілок: пенсії, допомоги з непрацездатності, інвалідності, вагітності, по пологах, на дітей у малозабезпечених сім'ях, оплата навчальних відпусток тощо.

Інші одержані поточні трансферти включають поточні виплати населенню в грошовій формі (крім соціальних допомог): страхові відшкодування, виплати одноразової матеріальної допомоги працівникам, компенсації тощо.

Витрати населення включають: витрати на придбання товарів та послуг; сплачені доходи від власності; поточні податки на доходи, майно та інші поточні трансферти.

Витрати на придбання товарів та послуг є основним видом витрат населення та визначаються як вартість продукції, що:

-        придбана населенням за рахунок власних коштів;

-        одержана в натуральній формі в результаті підприємницької діяльності;

-        отримана у вигляді соціальних трансфертів у натурі від органів державного управління і некомерційні організації, що обслуговують домашні господарства (НКОДГ).

Поточні податки на доходи, майно тощо відносяться до складу основних видів поточних трансфертів. Це податки, які регулярно сплачують домашні господарства після отримання прибутку та інших доходів у зв’язку з володінням майном та іншими причинами. До їхнього складу включаються: податки на прибутки суб'єктів господарювання; податок з доходів фізичних осіб; інші податки та збори фізичних осіб, не пов'язані з виробничою діяльністю.

Поточні трансферти включають також внески населення на соціальне страхування. До них відносяться платежі до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Пенсійного фонду та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, які визначаються, ураховуючи встановлений законодавством відсоток утримань із суми нарахованої заробітної плати.

Інші сплачені поточні трансферти включають страхові платежі, перекази, штрафи, членські внески у громадські організації тощо.

Заощадження, у частині нагромадження нефінансових активів, включають нагромадження основного капіталу та приріст запасів матеріальних оборотних коштів.

Наявний дохід – це максимальний обсяг доходів, які призначені для використання домашніми господарствами на придбання споживчих товарів та оплату послуг. Вони включають заробітну плату, прибуток, змішаний дохід, сальдо доходів від власності, соціальні допомоги, інші одержані поточні трансферти в грошовій формі за виключенням сплачених, зокрема поточних податків на доходи та майно.

Реальний наявний дохід – це наявний дохід, що визначений з урахуванням цінового фактору.

Номінальна заробітна плата – нарахування працівникам у грошовій та натуральній формі за відпрацьований час або виконану роботу: тарифні ставки (посадові оклади), премії, доплати, надбавки, а також інші види оплати за невідпрацьований час. Вона включає обов’язкові відрахування із заробітної плати працівників: податок на доходи фізичних осіб та військовий збір.

Індекс номінальної заробітної плати характеризує зміну номінальної заробітної плати у звітному періоді порівняно з базисним. Розрахунки, наведені в таблиці 1.11, здійснено на базі співставної сукупності за допомогою ланцюгового індексу.

Індекс реальної заробітної плати характеризує зміну купівельної спроможності номінальної заробітної плати у звітному періоді порівняно з базисним. Його розраховано діленням індексу нарахованої номінальної заробітної плати, яка визначена без урахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору за певний період, на індекс споживчих цін за той же період.

Домогосподарство - сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об’єднують та витрачають кошти. Ці особи можуть перебувати в родинних стосунках або стосунках свояцтва, не перебувати у будь-яких з цих стосунків або бути і в тих, і в інших стосунках. Домогосподарство може складатися з однієї особи (стаття 1 Закону України «Про Всеукраїнський перепис населення»).

Грошові доходи домогосподарств складаються із суми грошових та натуральних (у грошовій оцінці) надходжень, одержаних членами домогосподарства у вигляді оплати праці (за винятком прибуткового податку та обов’язкових відрахувань), доходів від підприємницької діяльності та самозайнятості, доходів від власності у вигляді відсотків, дивідендів, продажу акцій та інших цінних паперів, надходжень від продажу нерухомості, особистого та домашнього майна, худоби, продукції, отриманої з особистого підсобного господарства та в порядку самозаготівель, пенсій, стипендій, соціальних допомог (пільг та субсидій готівкою на оплату житлово-комунальних послуг, електроенергії та палива, компенсаційних виплат за невикористане право на санаторно-курортне лікування, за пільговий проїзд окремих категорій громадян тощо), грошових допомог від родичів та інших осіб, а також інших грошових доходів.


ДОХОДИ ТА ВИТРАТИ НАСЕЛЕННЯ ВОЛИНІ


За попередніми даними доходи населення Волині у 2017р. становили 52,6 млрд.грн, або 2,0% від загальної суми доходів населення України. Приріст доходів населення області відносно 2016р. становив 28,8%, тоді як у цілому в державі – 25,7%.

Наявний дохід населення, який може бути використаний ним для придбання товарів та послуг, заощадження та нагромадження, склав 39,6 млрд.грн і зріс на 26,6% в порівнянні з попереднім роком, реальний наявний дохід (визначений з урахуванням цінового фактору) – на 10,9%.

За розрахунками, у 2017р. один мешканець нашої області отримав в середньому 38,1 тис.грн, що на 16,8% менше, ніж в середньому по Україні. Лишається суттєвою диференціація між регіонами України за показником наявного доходу на одну особу. Волинь займає 20 місце в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях), а серед областей Західного регіону випереджає Чернівецьку (35,4 тис.грн), Тернопільську (35,2 тис.грн) і Закарпатську (33,3 тис.грн) області.

В структурі доходів волинян найбільша частка припадає на заробітну плату (39,6%), дохід від держави у формі соціальної допомоги і трансфертів займає 37,7%. Від підприємницької діяльності, або використовуючи свою власність населення отримує 22,7% доходу.

Слід зазначити, що у структурі доходів населення в минулому році частка заробітної плати в порівнянні з 2016 роком збільшилась на 2,9 в.п., а в абсолютних розмірах – зросла на 39,0%.

Середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника області у 2017 році збільшилась на 44,5% в порівнянні з 2016р. і становила 5849 грн (в Україні – відповідно на 37,1% і 7104 грн). За рівнем зарплати Волинь випередила Житомирську, Кіровоградську, Тернопільську, Херсонську, Чернівецьку та Чернігівську області.

Обсяг витрат волинян становив 58,8 млрд.грн, або 2,3% від загальної суми витрат населення України і зріс на 28,6% порівняно з 2016 роком (в Україні 2596 млрд.грн і на 27,3%).

Суттєвий вплив на витрати населення мають інфляційні процеси. На споживчому ринку області у 2017р. індекс споживчих цін становив 114,6%, в країні – 113,7%.

Заощадження населення області продовжують скорочуватись і у 2017 році мали від’ємне значення (–6,3 млрд.грн). Причиною такого зменшення заощаджень стала недостатня кількість доходів, внаслідок чого населення змушене використовувати заощадження минулих періодів, щоб підтримати споживання.


1.1. Доходи населення

(млн.грн)
 
2014 2015 2016 2017
Всього
27986
34064
40792
52560
Заробітна плата
9013
11456
14970
20806
Прибуток і змішаний дохід
6176
7764
9255
10880
Доходи від власності, одержані
1080
1070
1071
1064
Соціальні допомоги та інші одержані поточні трансферти
11717
13774
15496
19810
у тому числі
 
 
 
 
соціальні допомоги
6941
7588
8064
9368
Наявний дохід, всього
20985
26049
31267
39580
у розрахунку на одну особу, грн
20137,2
24979,9
30012,5
38068,7

1.2. Структура доходів населення за видами

(відсотків до загального обсягу доходів)
 
2014 2015 2016 2017
Заробітна плата
32,2
33,6
36,7
39,6
Прибуток та змішаний доход
22,1
22,8
22,7
20,7
Доходи від власності, одержані
3,8
3,2
2,6
2,0
Соціальні допомоги та інші одержані поточні трансферти
41,9
40,4
38,0
37,7
у тому числі
 
 
 
 
соціальні допомоги
24,8
22,3
19,8
17,8

 

Інформацію оновлено 30 Жовтня 2018