економіка волині у 2010 році

 

Повідомлення Головного управління статистики у Волинській області

 

Промисловість

 

Виробництво промислової продукції в області зросло більш, як на чверть (по Україні – на 11%). За темпами зростання промислової продукції Волинь посіла 3 місце серед регіонів України.

Нарощення обсягів відбулось у всіх основних видах діяльності. Найбільший вплив на зростання промислового виробництва мало збільшення випуску продукції у переробній промисловості, а саме у машинобудуванні та виробництві харчових продуктів та напоїв, де зосереджено понад половину обсягів промислової продукції області.

У виробництві харчових продуктів та напоїв випуск продукції в цілому зріс на 23%. При цьому виробництво цукру з буряків, кормів для сільськогосподарських тварин та свійської птиці, круп, шоколадних цукерок, свіжої чи охолодженої свинини, м’яса і субпродуктів свійської птиці нарощено в 2,2–1,1 раза.

На зростання обсягів виробництва у машинобудуванні, найбільше вплинули результати роботи ДП «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан моторс», ПАТ «СКФ Україна», товариств з обмеженою відповідальністю «Кромберг енд Шуберт» та «Хан–Електробау Україна».

У решті галузей переробної промисловості зростання виробництва становило від 37% (целюлозно–паперове виробництво) до 7% (легка промисловість). Зокрема, у целюлозно–паперовому виробництві значно більше випущено паперу та картону, коробок, ящиків з гофрованих паперу та картону, в обробленні деревини та виробництві виробів з неї – вікон, дверей, деревостружкових плит, виробництві будматеріалів – мінеральної вати, у металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів – послуг з виливки сталі, кування, штампування, карбування та фасонування, у легкій – постільної білизни, синтетичних штапельних тканин, деяких швейних виробів з асортименту верхнього жіночого та чоловічого одягу (робочих комплектів і костюмів, брюк, сорочок тощо).

У добувній промисловості зростання обсягів майже на чверть зумовлено збільшенням видобутку вугілля та нарощення виробництва торф’яних брикетів, напівбрикетів.

Торік підприємства області реалізували продукції на суму 7,4 млрд.грн., що в розрахунку на одного жителя становить 7 тис.грн., найбільше її реалізовано у Луцькому районі (на 24 тис.грн.), а найменше – у Турійському (на 20 грн.).

 

Сільське господарство

 

За попередніми розрахунками, у сільському господарстві вироблено продукції на суму 3 млрд. грн. (у порівнянних цінах 2005р.), що на 1,5% більше, ніж у 2009р. У аграрних підприємствах виробництво зросло на 2,8%, господарствах населення, які отримали 73,3% сільськогосподарської продукції, – на 1%. За темпами виробництва Волинь посіла торік 10, за обсягами виробництва сільськогосподарської продукції в розрахунку на одного жителя – 7 місце в державі.

Виробництво продукції рослинництва, за рахунок більшого урожаю картоплі, овочів та технічних культур, збільшилось на 2,6%. У тому числі в агроформуваннях – на 9,6%, в домогосподарствах, частка яких становила 82,1%, – на 1,3%.

У тваринництві приріст продукції на 0,4% забезпечили господарства населення, які збільшили виробництво на 0,7%, за рахунок росту обсягів вирощування свиней. У структурі реалізованої на забій сільськогосподарськими підприємствами худоби та птиці майже три чверті становило м’ясо птиці, вироблене товариствами "Володимир-Волинська птахофабрика" та "Птахокомплекс "Губин".

За рік вирощено більше 986 тис.т картоплі, 579 тис. т зерна, 473 тис.т цукрових буряків, майже 249 тис.т овочів, вироблено понад 450 тис.т молока, 122 тис.т м’яса, близько 182 млн. штук яєць.

Зросло виробництво цукрових буряків (в 1,8 раза), картоплі (на 2,1%), овочів (на 1,3%), реалізація худоби та птиці на забій (на 4,5%). Водночас на 9,4% менше одержано зернових культур, на 2,5% – молока, на 1,1% – яєць.

Хоча і надалі основними виробниками сільськогосподарської продукції виступають господарства населення, приріст виробництва у галузі, значною мірою, забезпечили великі та середні сільськогосподарські підприємства з високим рівнем агрокультури та продуктивності тварин.

Якщо в цілому урожайність зернових культур та цукрових буряків в агроформуваннях була нижча, ніж позаторік, і становила відповідно 25,1 ц та 323 ц з гектара, то у товариствах "Агросвіт" Володимир-Волинського, "Волинь Нова" Горохівського, "Україна" Локачинського, "Лище", Городище", Луцького, ДП "Агрофірмі Луга-Нова" Іваничівського, приватному підприємстві "Рать" Луцького районів зібрали з кожного гектара більше 50 ц зернових.

Понад 500 ц цукрових буряків з гектара отримали у підприємствах "Романів", "Городище" та "Лище", більше 700 ц –"Рать" Луцького району.

У тваринництві продуктивність худоби покращилась. Середньодобові прирости великої рогатої худоби та свиней збільшились проти 2009р. відповідно на 0,7 і 4% і становили 408 і 394 грами. Продуктивність корів зросла на 4,3%, в середньому від кожної корови надоїли по 3259 кг.

Більше 700 грамів за добу становили прирости великої рогатої худоби у підприємствах "Дружба", "Несвіч" Луцького, ім. Шевченка Горохівського, свиней – у товаристві "Віра–1" Турійського районів.

Більше 7000 кг молока від кожної корови отримали у приватному підприємстві "Рать" Луцького, понад 5000 кг – у господарствах "Прогрес" Володимир–Волинського, "Дружба", "Городище", "Романів" Луцького районів.

 

будівельна діяльність

 

у будівництві намітилась тенденція до покращення ситуації. В цілому за рік виконано будівельних робіт на суму 398,3 млн.грн., що становить 93,7% обсягів 2009р, тоді як в першій половині року об’єми становили лише 50%.

Будівельники Луцька виконали 61% всіх будівельних робіт, ще 22% – Луцького району та м. Нововолинська.

Перевищили обсяги, виконані у 2009р. підприємства обласного центру та Горохівського, Ковельського, Маневицького, Ратнівського, Старовижівського, Турійського районів.

Майже половину обсягу будівельних робіт області виконали відкриті акціонерні товариства «Луцьксантехмонтаж № 536», «Луцькавтодор», мостобудівний загін №60, товариства з обмеженою відповідальністю «НЕП», «Луцькспецбуд», «Житлобуд–2», ЗАТ «Електро», шахтопрохідницьке управління № 3 ВАТ «Луганськшахтопроходка».

Торік введено в експлуатацію 1343 квартири загальною площею понад 175 тис.м2, що в 1,3 раза більше, ніж в попередньому році. Обсяги введеного житла зросли за рахунок збільшення індивідуального житлового будівництва.

Більше половини житла збудовано у Луцькому районі та м.Луцьку.   

Зросли обсяги введеного житла в усіх регіонах області, крім м.Ковеля та Горохівського району.

Майже 54% помешкань введено в експлуатацію у міських поселеннях, що на 11% більше, ніж у 2009р. (у сільській місцевості – на 52%).

Середній розмір квартири у сільській місцевості становить 165 м2, у міських поселеннях – 111 м2. Серед збудованих квартир переважають чотирикімнатні.

В обласному центрі добудовано школу, збільшивши її місткість на 156 учнівських місць. Введено в дію два стоматологічні кабінети на 16 відвідувань в зміну.

Завершено будівництво та здано в експлуатацію ряд виробничих об’єктів, серед яких потужності з виробництва олії та жирів рафінованих, молока і вершків сухих,  макаронних та кондитерських виробів, парфум та косметичних засобів, швейних виробів, меблів, пиломатеріалів, тари з пластмас, добрив, підприємства торгівлі та ресторанного господарства, автозаправні станції, склади універсальні, зросла протяжність газових мереж, водопроводу, каналізації, теплопостачання, ліній електропередач тощо. Введено в дію інкубаторій, приміщення для великої рогатої худоби.

 

ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Суб’єктами господарювання у розвиток економіки області за рахунок усіх джерел фінансування за 2010р. вкладено 2 млрд.грн. капітальних інвестицій. Понад 86% становили інвестиції в основний капітал, обсяги яких скоротилися порівняно з попереднім роком на 30%.

Одним з вагомих джерел інвестування, як і раніше, залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 47% загального обсягу капіталовкладень.

Майже 27% становлять кошти населення, витрачені на будівництво власного житла.

Частка коштів, виділених з Державного і місцевих бюджетів становила 17%.

Близько третини всіх інвестицій в основний капітал направлено у розвиток промисловості.

Капіталовкладення у житлове будівництво становили понад 551 млн.грн., що на 66% більше, ніж у 2009р.

 

ІНОЗЕМНІ ІНВЕСТИЦІЇ

 

У 2010 році іноземними інвесторами вкладено в економіку області майже 20 млн.дол. прямих інвестицій. Загальний обсяг інвестицій з початку інвестування становив понад 344 млн.дол., або в середньому 333 долари на одного жителя.

Іноземні інвестиції здійснювали партнери з 36 країни світу. Основними країнами–інвесторами є Польща, Кіпр, на які припадає 74% загального обсягу.

Найбільш інвестиційно привабливими були підприємства міст Луцька,  Нововолинська та Ковельського і Луцького районів.

Понад три чверті внесеного з початку інвестування іноземного капіталу зосереджено в установах, що здійснюють фінансову діяльність, на підприємствах з виробництва харчових продуктів, напоїв, оброблення деревини та виробництва виробів з неї та машинобудування.

 

Транспорт і зв’язок

 

Впродовж року відбувалось нарощування обсягів вантажних перевезень автомобільним транспортом підприємств та суб’єктів підприємництва-фізичних осіб. Проти попереднього року вони збільшились на 20,4% і становили 3,3 млн.т., з них 1,9 млн.т перевезено автомобільним транспортом підприємств, а решта – підприємцями-фізичними особами.

Пасажири надавали перевагу автомобільному транспорту, який виконав 83% перевезень. В цілому перевезено 113,3 млн. пасажирів, що дещо менше рівня попереднього року. Слід зазначити, що на ринку пасажирських автотранспортних послуг провідну позицію займали приватні автоперевізники-фізичні особи, якими здійснено 81% пасажирських автоперевезень.

Міським електричним транспортом скористалося 19,5 млн. пасажирів (17% загальних пасажирських перевезень), майже дві третини з них використали право на безкоштовний проїзд.

Підприємства зв’язку надали послуг на 534 млн. грн., з них понад 146 млн. грн. – населенню. Найбільші доходи отримані від мобільного та міського телефонного зв’язку.

На початок 2011р. в області було в наявності 198,3 тис. встановлених основних телефонних апаратів, з них 169 тис. – домашніх; нараховувалось 1,1 млн. абонентів мобільного зв’язку, 57,6 тис. абонентів кабельного телебачення та 45,1 тис. користувачів мережі “Internet”.

З розвитком сучасних засобів зв’язку кількість наявних основних телефонних апаратів за рік зменшилась на 2002 одиниці (домашніх – на 1665), а кількість абонентів кабельного телебачення і мережі “Internet” збільшилась відповідно на 6,6 тис. та 10,3 тис. Забезпеченість населення домашнім телефонним зв’язком в цілому по області складає 50 апаратів  на 100 сімей (у міській місцевості – 75, у сільській – 23).

За 2010р. підприємства зв’язку забезпечили вихідне з’єднання 33,8 млн. міжміським (включаючи міжнародні) розмовам, відправили 18,2 млн. періодичних друкованих видань за передплатою та у роздріб, 3,5 млн. листів, карток, бандеролей, 229,5 тис. посилок, доставили 4,3 млн. пенсій.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

За даними Держмитслужби України, господарюючі суб’єкти області експортували товарів на 434,8 млн.дол.США, імпортували – на 571,5 млн.дол., що відповідно на 36,3% і на 33,6% більше, ніж у 2009р.

Зовнішньоторговельні операції товарами здійснювались з партнерами 91 країни світу.

В товарній структурі експорту найбільшу питому вагу займали електричні пристрої, молокопродукція, механічне устаткування, деревина та вироби з неї, меблі, текстильний одяг, казеїн, вироби з полімерних матеріалів. В імпорті переважали надходження електричного устаткування, транспортних засобів та комплектуючих частин до них, полімерних матеріалів, готових харчових продуктів, металів, продукції тваринництва, нафтопродуктів, механічного устаткування, виробів з деревини, текстилю.

Найбільші обсяги як експорту, так і імпорту товарів здійснювали підприємства обласного центру, Луцького району та міст обласного значення.

 

Зовнішня торгівля послугами

 

Експорт послуг у 2010 році становив 29,1 млн.дол.США, що на 57,9% більше, ніж торік, імпорт – відповідно на 21% і 27,5 млн.дол.США Перевищення експорту над імпортом дало позитивний результат зовнішньої торгівлі послугами в сумі 1,6 млн.дол., проти від’ємного у 2009 році в сумі 4,3 млн.дол.

Зовнішньоторговельні операції проводились з партнерами 89 країн світу.

Слід зазначити, що країни Європи забезпечили 89% як експорту так і імпорту послуг, країни СНД – відповідно 7 та 9%.

Найбільше послуг надано партнерам з Естонії, Німеччини, Польщі, Російської Федерації, Швейцарії, Австрії, Франції, одержано – із Польщі, Сполученого Королівства, Німеччини, Російської Федерації, Італії, Швеції, Австрії.

Серед експортованих послуг переважають послуги, пов’язані з роздрібною торгівлею пальним, у виробництві готового одягу, вантажних автомобільних перевезень. Структуру імпорту формують послуги морського вантажного та автодорожнього транспорту, послуги юридичним особам, роздрібної торгівлі пальним, з фінансового посередництва, готелів і ресторанів.

 

ФІНАНСИ

 

За 11 місяців в 2010р., на відміну від двох попередніх років, в економіці області отримано позитивні фінансові результати. Так, прибуток господарюючих суб’єктів області (без врахування статистично малих підприємств, сільгоспвиробників і бюджетних установ) становив 230,1 млн.грн. проти 604,4 млн.грн. збитку за цей же період позаторік.

Загалом, частка рентабельно працюючих підприємств склала 52,6%, а їх фінансовий результат дорівнював 710,2 млн.грн.

Найвищих позитивних фінансових результатів досягли господарюючі суб’єкти переробної промисловості, оптової торгівлі та посередництва в оптовій торгівлі, фінансової діяльності – 47,1 млн.грн. Серед регіонів області найбільш прибутковою є діяльність підприємств та організацій міст Луцька (152,9 млн.грн.), Нововолинська (58,6 млн.грн.), Володимир-Волинського (12,7 млн.грн.) та районів Володимир-Волинського (15,6 млн.грн.) і Любомльського (10,7 млн.грн.).

Із збитками в сумі 480,1 млн.грн. завершили одинадцять місяців року 256 підприємств, або 47,4%. Значних збитків допустили підприємства та організації Луцького району (майже 19 млн.грн.) та м.Ковеля (8 млн.грн.).

 

РОЗДРІБНА ТОРГІВЛЯ, РЕСТОРАННЕ ГОСПОДАРСТВО

 

Оборот роздрібної торгівлі з урахуванням усіх господарюючих суб’єктів за рік становив 10,1 млрд.грн., що на 7,2% більше попереднього року. Більше половини обороту формують фізичні особи–підприємці, ними реалізовано товарів на 8,5% більше, ніж в позаторік. Товарооборот підприємств–юридичних осіб зріс на 5,5% і склав 4,4 млрд.грн. В структурі роздрібного товарообороту переважають непродовольчі товари, серед них 49% становлять світлі нафтопродукти, автомобілі і автотовари та фармацевтичні товари.

На початок цього року в області функціонувало 148 автозаправних станцій, які реалізували населенню світлих нафтопродуктів на суму понад 1,2 млрд.грн., що на 2,2% більше, ніж рік тому.

Оборот ресторанного господарства з урахуванням обороту фізичних осіб становив майже 395 млн.грн, що у порівнянних цінах на 2,6% більше 2009р.

 

Сфера послуг

 

Активізувалась діяльність підприємств сфери послуг, якими реалізовано їх на суму 2,0 млрд. грн., що із врахуванням зміни цін дещо перевищило рівень 2009 року.

Пріоритетними серед видів діяльності, як і раніше, залишаються послуги транспорту та пошти і зв’язку, в загальному обсязі реалізованих послуг вони займають понад дві третини. Серед транспортних підприємств найбільше послуг надано підприємствами залізниці, пошти і зв’язку – підприємствами мобільного зв’язку та ВАТ “Укртелеком”.

В середньому в розрахунку на одного жителя області надано послуг на 1945 грн., у т.ч. на 788 грн. – транспорту, на 524 грн. – пошти та зв’язку, на 263 грн. – по здійсненню операцій з нерухомим майном тощо.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна зарплата штатних працівників області збільшилась в порівнянні з 2009 роком на 23,2% і становила 1692 гривні, в еквіваленті повної зайнятості 1875 грн.

 

Середньомісячна заробітна плата штатних працівників

за 2010 рік

(грн.)

 

Волинська область

1692

м.Нововолинськ

2218

Любомльський р-н

1935

м.Луцьк

1850

м.Ковель

1785

Луцький р-н

1758

Ківерцівський р-н

1568

Камінь-Каширський

1530

м.Володимир-Волинський

1521

Шацький р-н

1500

Старовижівський р-н

1494

Володимир-Волинський р-н

1487

Локачинський р-н

1444

Маневицький р-н

1427

Ковельський р-н

1392

Любешівський р-н

1390

Рожищенський р-н

1353

Іваничівський р-н

1331

Горохівський р-н

1274

Ратнівський р-н

1242

Турійський р-н

1104

 

Разом з тим, на кінець року залишились невиплаченими 13,7 млн.грн., або 4% середньомісячного фонду оплати праці, з них дві третини належить підприємствам обласного центру, кожна восьма гривня – суб’єктам господарювання м.Ковеля, майже десята частина – м. Нововолинська. За рік борги скоротились на 20%.

 

Ринок праці

 

На початок 2010р. в державній службі зайнятості перебувало на обліку 12,9 тис волинян, впродовж року в пошуках роботи звернулось ще 40,4 тисячі. За сприяння цієї служби працевлаштовано 24,4 тис. осіб. Рівень працевлаштування становив 45,7% проти 36,3% у 2009р. В статусі безробітних на кінець року перебувало 13,5 тис. громадян, або 2,2% населення працездатного віку проти відповідно 12,8 тис. осіб і 2,1% – рік тому, з них кожні четверо з десяти проживають в сільській місцевості, 55% – жінки, половина – молоді люди віком до 35 років, 28% – особи, які потребують особливого соціального захисту.

Майже три чверті безробітних отримували допомогу по безробіттю, з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за рік виплачено такої допомоги на суму 73,2 млн. грн., або в середньому по 624 грн. кожному безробітному.

 

ЦІНИ І ТАРИФИ

 

За розрахунками Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) в країні  за рік становив 109,1%, у грудні – 100,8%. На Волині він дорівнював 108,1% та 100,3% відповідно і був одним з найнижчих серед регіонів країни. Визначальний вплив на рівень інфляції мала динаміка цін на продовольчі товари, оскільки вони займають найбільшу питому вагу в структурі грошових витрат населення.

Протягом року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої  зросли на 8,0%. Найбільше подорожчали товари зернової групи та молокопродукти. В меншій мірі підвищились ціни на цукор, овочі, включаючи картоплю, хліб, рибу і продукти з риби, олію і жири,  м’ясо і м’ясопродукти. Водночас подешевшали фрукти , яйця та рис.

Алкогольні напої та тютюнові вироби стали дорожчими  на  19,5%.

Ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги підвищились загалом на 16,1%, за рахунок росту цін і тарифів на природний газ, послуги каналізації, квартирну плату, водопостачання,  гарячу воду та опалення.

У сфері охорони здоров’я вартість товарів та послуг зросла в середньому на 6,3%.

Підвищення  цін на транспорт на 5,9% зумовлено, в першу чергу, ростом цін на паливо та мастила (на 13,3%).

Послуги ресторанів та готелів подорожчали на 10%, освіти –  на 8,4%. Ціни на одяг і взуття зросли на 2,2%. Поряд з тим, подешевшали телефонні, телефаксові,  фінансові послуги  та окремі види побутової техніки.

 

Оплата житлово-комунальних послуг

 

За житло та комунальні послуги волиняни сплатили, враховуючи погашення боргів попередніх років, 472 млн.грн., або 95,7% нарахованих сум. За рік, що минув, борги населення зросли на 20,8% і на 1 січня становили 88,4 млн.грн. Найбільше громадяни заборгували за централізоване опалення та гарячу воду – 34,6 млн.грн. (ріст на 12,4%), і за спожитий газ – 29,7 млн.грн. (на 45,1%). Понад 46% загального боргу належить жителям обласного центру (40,9 млн.грн.), третина (29,6 млн.грн.) – міст Володимира-Волинського, Ковеля, Нововолинська. Мешканці районів заборгували 17,9 млн.грн., з них шоста частина припадає на жителів Горохівського, сьома – Луцького, восьма – Іваничівського районів.

Крім цього в області борг за електроенергію становив понад 16 млн.грн.

Із 45,2 тис. сімей, які торік звернулися за субсидіями на відшкодування оплати житлово-комунальних послуг, призначено їх 72%. Проти 2009р. кількість звернень зросла в 1,7 раза. Сума нарахованих субсидій збільшилась на 22,3% і становила 18,6 млн.грн., а середній розмір отриманої субсидії в розрахунку на одну сім’ю зріс з 115,1 грн. в 2009р. до 132,9 грн. в 2010р.

 

 

Демографічна ситуація

 

Волинь входить до п’яти регіонів України, де відбулось збільшення чисельності населення. Волинян побільшало внаслідок перевищення природного приросту над незначним міграційним скороченням на 484 особи. На початок 2011р. чисельність населення області становила 1037,2 тис. осіб, з яких 537,0 тис. проживали в міських поселеннях, 500,2 тис. – у сільській місцевості.

За рік, що минув, народилось 14,8 тис. дітей, загальний коефіцієнт народжуваності зменшився з 14,8 до 14,3 новонароджених на 1000 жителів, проте наша область поряд із Рівненською та Закарпатською і надалі тримає першість у державі по рівню народжуваності. Серед регіонів області найвищий цей показник у Камінь–Каширському районі (19,1), а найнижчий – у м.Володимирі–Волинському (11,4). Померло 14,4 тис. осіб, рівень смертності зменшився з 14,1 померлих на 1000 жителів до 13,8 та залишається нижчим, ніж у державі в цілому (15,2%).

У 2010 році одружились 7 тис. пар, а зареєстрували розлучення в органах РАЦС 2 тис. сімей.

Міграційні переміщення населення області сформували незначне від’ємне сальдо, причому у міських поселеннях сформувався міграційний приріст (361 особа), а у сільській місцевості – міграційне скорочення (363 особи). Число прибулих перевищило кількість вибулих лише в містах Луцьку, Володимирі–Волинському, Нововолинську та Ковельському, Луцькому районах.

 

Криміногенна ситуація

 

Органами внутрішніх справ зареєстровано 8262 злочини, що на 6,7% більше, ніж за 2009р. Ріст злочинів зафіксований у всіх регіонах області, крім Володимир-Волинського, Локачинського, Любешівського, Любомльського, Шацького районів. Кожен третій зафіксований кримінальний прояв – тяжкий та особливо тяжкий.

В структурі злочинів 62,8% становили злочини проти власності, 6,8% – у сфері обігу наркотичних засобів та інші злочини проти здоров’я населення, 4,7% – проти громадського порядку та моральності.

Торік скоєно 21 умисне вбивство та замах на вбивство, 54 злочини з нанесенням тяжких тілесних ушкоджень, 16 згвалтувань та замахів на зґвалтування.